ورود

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

معرفی موسسه

باسمه تعالی

موسسه تحقیقاتی دارالاعلام لمدرسة اهل البیت علیهم السلام، تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(دامت برکاته) با هدف شناخت، نقد و مقابله با افکار مخرب وهابیت و از سوی دیگر دفاع و حفاظت از کیان اهل البیت علیهم السلام و ترویج عقاید حقه تشیع به همت و تلاش عدّه ای از صاحبنظران برجسته و اساتید و محققین و با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین مهدی مکارم شیرازی فعالیت خود را از سال 1388 آغاز نمود.

موسسه از همان ابتدا با شناسایی ضرورت های موجود در عرصه نقد وهابیت و لزوم مبارزه با اندیشه های انحرافی این گروه با یاری اساتید و صاحب نظران این حوزه، مرکزی منسجم و متمرکز در این زمینه را تشکیل داد تا بتواند در آینده ای نه چندان دور به تنها مرجع یگانه در مقابل با افکار انحرافی وهابیت تبدیل گردد.

این مرکز جهت رسیدن به اهداف خویش با کمبود مکان و فضای مناسب مواجه بود که با عنایات و توجهات خاص مرجع عالیقدر جهان تشیع ساختمانی مستقل برای این امر بنا گردید و در نهایت این مرکز در تابستان 1391به ساختمان جدید انتقال یافت. این ساختمان در بنایی به مساحت تقریبی چهارصد متر و در سه طبقه بنا شده است؛ طبقه زیرزمین آن به طور کامل به کتابخانه تخصصی کلام و تخصصی وهابیت پژوهی، طبقه اول به قسمت سایت و امور اداری، و طبقه دوم به ریاست و بخش پژوهش، معاونت ها، سردبیر و. .. اختصاص یافته است. بخش آموزش نیز در ساختمانی مستقل می باشد.

معرفی اجمالی معاونت پژوهش

با توجه به پژوهش محور بودن این مرکز، معاونت پژوهش مهم ترین وظیفه را در این مرکز بر عهده دارد و بخش های مختلفی زیر نظر معاونت پژوهش مشغول به فعالیت هستندکه در ذیل بدان ها اشاره می شود.

معرفی اجمالی معاونت آموزش

مسئولیت دفاع مقتدرانه از فرهنگ نورانی شیعه بر عهده حوزه های علمیه است و در این عرصه مراجع عظام، فرهیختگان و اندیشمندان حوزوی زحمات بسیار کشیده و فعالیت های فراوانی انجام داده اند. در همین راستا با توجه به نیازهای داخلی و فراملی ضرورت تأسیس مرکزی تخصصی برای پرورش نیروی متخصص در تحقیق و نگارش در زمینه نقد وهابیت در سطوح عالی، از ضروریات و وظایف اصلی حوزه های علمیه بوده است. این مسائل ما را بر آن داشت که به این مقوله مهم و حیاتی به گونه ای فوق تخصصی و به روش کاربردی (آموزش ضمن تحقیق) بپردازیم.

از این رو با موافقت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(دامت برکاته) و فراهم کردن مقدمات امور از تاریخ 9/2/1391 ثبت نام آغاز شده (235 نفر) و در تاریخ 11/3/1391 در مدرسه امیرالمومنین آزمون برگزار گردید.

پس از برگزاری آزمون و انتخاب 50 نفر برتر، طی سه روز مصاحبه حضوری با استفاده از اساتید مطرح، بیست نفر از استعداد های برتر شناسایی و در مورخه 1/7/91 مراسم افتتاحیه اولین دوره برگزار شد.

همینک کلاس های آموزش به طور پژوهش محور و کارگاهی دایر می باشند که امید است در آینده ای نزدیک شاهد ثمرات این دوره باشیم.

در سال 1393 نیز دوره دوم تشکیل شد و در سال 95 نیز دوره سوم شروع خواهد شد.

دوره آموزش کوتاه مدت

با توجه به حجم فعالیت های وهابیان در مناطق جنوبی و سنی نشین کشور و بلند مدت بودن طرح آموزشی موسسه و نیاز فعلی این مناطق به مبلغانی در عرصه نقد وهابیت، ما را برآن واداشت که دوره ای کوتاه مدت و فشرده در جهت نقد وهابیت و مقابله با شبهات آنان با استفاده از اساتید برجسته جهت تربیت طلاب عرب زبان برگزار نماییم که همینک مقدمات این امر در حال برنامه ریزی می باشد و امید است به زودی این بخش نیز راه اندازی شود.

معرفی اجمالی کتابخانه

کتابخابخانه تخصصی کلام وابسته به مرکز دارالإعلام لمدرسة اهل البیت علیهم السلام دارای سه بخش اصلی می باشد. اول مجموعه کتب جمع آوری شده در موضوعات مرتبط به بحث های کلامی و اعتقادات و خصوصاً کتب وهابیت که به جهت شناسایی و استفاده از این مجموعه در زمینه نقد وهابیت گردآوری شده است. این بخش در موضوعاتی همچون وهابیت، حدیث اهل سنت، تفسیر اهل سنت، کلام، تاریخ و خصوصاً نقد وهابیت می باشد.

بخش دوم پایان نامه های نگاشته شده توسط پژوهشگران و دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است که در دانشگاه های مختلف دنیا و خصوصاً دانشگاه مدینه و امّ القری دفاع شده است و مجموعه خوبی برای شناسایی اندیشه این فرقه به حساب می آید. در مقابل پایان نامه های مرتبط به نقد وهابیت نیز از مراکز علمی داخل کشور تا حد مقدور جمع آوری شده و در اختیار پژوهشگران قرار داده شده است.

بخش سوم، کتابخانه مجازی است که برخی از کتب در نقد وهابیت که امکان تهیه آن نبوده است، از سایت های مربوطه جمع آوری شده است. کتابخانه مرکز نسبت به بهینه سازی این کتب اهتمام داشته و به دنبال احیاء این کتب می باشد، علاوه بر این برنامه های نر افزاری مرتبط به ابحاث کلام نیز خریداری و در اختیار محققین قرار داده شده است.

کتابخانه در فضایی نزدیک به 100 متر و برخورداری از 15 هزار جلد کتاب و عضویت بیش از 100 محقق به فعالیت خویش مشغول می باشد. کتابخانه از ساعت 7:30 الی 21 به صورت دائم، پذیرای محققان علاقه مند و پژوهشگران در زمینه نقد وهابیت می باشد.

بخش نشریه سراج منیر

اصلی ترین و عمده ترین بخش واحد پژوهش بخش مجله سراج منیر است که به صورت فصلنامه و به طور مرتب و با رتبه علمی ترویجی منتشر می گردد و حاوی مقالاتی ارزنده و جدید از اساتید طراز اول، مستبصرین و پژوهشگران در حوزه نقد وهابیت است. تاکنون 18 شماره از این مجله به علاقه مندان عرضه شده است و مورد استقبال محققان گرامی قرار گرفته است. محورهای عمده این مقالات رویارویی با اندیشه وهابیت، تبارشناسی وهابیت، نقد مبانی و عقاید وهابیت، جریانشناسی وهابیت، رویدادهای معاصر وهابیت و نقد افکار شخصیت های مؤثر در این مکتب همانند ابن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب است.

بخش انتشارات

یکی دیگر از مهمترین بخش های مرکز بخش انتشارات می باشد که در چهار محور فعالیت می نماید.

محور اول: شناسایی، تهیه، تحقیق و چاپ نسخه های خطی موجود به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی و اردو.

محور دوم: جمع آوری، چاپ و توزیع پایان نامه های موجود در زمینه نقد وهابیت.

محور سوم: چاپ کتاب ها و نقدهای مفید عالمان جهان اسلام در موضوع نقد وهابیت، چه در عصر گذشته و چه در عصر حاضر.

محور چهارم: تألیف کتاب های مورد نیاز در موضوع نقد وهابیت.

بخش ترجمه

واحد ترجمه یکی دیگر از بخش های مؤسسه و معاونت پژوهشی آن است که در دستور کار خویش، ترجمه مقالات مجله سراج منیر را در دو بخش عربی و اردو بر عهده دارد. هم اکنون واحد ترجمه به زبان اردو شروع به کار کرده و مجلات سراج منیر را به زبان اردو ترجمه نموده و قصد دارد به کشورهایی همچون هند، پاکستان، کشمیر، بنگلادش و... ارایه نماید. بخش عربی نیز به زودی فعالیت خود را در این زمینه آغاز خواهد کرد.

لازم به ذکر است که در مدت زمان کوتاهی که از راهاندازی بخش ترجمه می گذرد همکاران بخش ترجمه موفق به ترجمه مجلدات 4 الی 8 از مجلات سراج منیر گشته اند.

در همین مدت زمان کوتاهی که مجله به زبان اردو ترجمه شده و در میان مردم پاکستان توزیع گشته، اخبار خوبی از استقبال و ابراز احساسات علمای شیعه و مردمان بسیار مؤمن پاکستان از این نشریه به ما رسیده است. به عنوان مثال خانم دانشجویی از پاکستان به نام سیده طاهره نوشته اند من بسیار از تبلیغات وهابیت در پاکستان نگران بوده ام و حال با دیدن این نشریه تخصصی بسیار دلگرم شدم و اظهار تشکر کرده اند.

آیت الله سید ساجد علی نقوی نماینده محترم ولی فقیه در پاکستان، هنگام دریافت نشریه از یکی از دوستان به نام سید ظهیر حسین شاه، بسیار تشکر کرده و اظهار تمایل نسبت به دیدن شماره های آینده داشته اند.

آیت الله محمد حسین نجفی نیز اظهار تشکر کرده اند.

حال با توجه به نیاز منطقه شبه قاره و کشور پاکستان به دریافت این نشریه و استقبال خوب مردم مومن از این نشریه می طلبد که در آینده شمارگان این نشریه در منطقه شبه قاره و پاکستان را افزایش چشمگیر داده تا بتوانیم در مقابل وهابیت حرکتی انجام داده باشیم.

بخش رسانه

یکی دیگر از فعالیت های موسسه شرکت در تهیه و تولید مستندی با عنوان سراج جهت شبکه ولایت بوده است که با استقبال خوب مخاطبان و دست اندرکاران شبکه ولایت مواجه گردید که ما را بر آن داشت با وجود ایده های خوب اساتید و پژوهشگران، به طور جدی در این قسمت وارد شده و در آینده شاهد تولید مستندهای حرفه ای و تأثیرگذاری در این مجموعه باشیم.

 بخش سایت

سایت وهابیت شناسی به آدرس http://alwahabiyah.com

فضای سایبری مهیای ارائه اطلاعات به مخاطب است و دسترسی آسان و بدون هزینه ای را دربردارد و در رصدی که توسط پژوهشگران موسسه دارالاعلام لمدرسة اهل البیت(علیهم السلام) انجام شد، سایت پژوهشی به زبان فارسی در فضای سایبری وجود نداشت، از همین روی این سایت راه اندازی شد و در کمتر از یک سال فعالیت توانسته نظر برخی از مخاطبین را جذب کند.

آخرین تاریخ بروزسانی: 23 فروردین 1395

شما اینجا هستید: صفحه اصلی درباره ما